שאלות ותשובות

1. איך ניתן לצפות בנתונים על גבי מפה?

עבור מאגרי מידע גאוגרפיים, ישנה אפשרות צפייה באמצעות פורטל Open data (פורטל זה). על מנת לעשות זאת, לאחר כניסה למאגר המבוקש, לצד הכפתור האדום (GeoJSON) ניתן ללחוץ על "סקירה" ולאחר מכן על "תצוגה מקדימה". בחלון החדש שייפתח, יופיעו הנתונים הרלוונטיים על גביי מפה ייעודית. בכדי לקבל מידע נוסף אודות יישות מסויימת, יש לסמנה באמצעות הכפתור השמאלי של העכבר. כמו כן, כלל השכבות הגיאוגרפיות ניתנות לצפייה (בלבד) במסגרת ה-GIS (מערכת המידע הגיאוגרפית) באתר עיריית באר שבע: http://www.beer-sheva.muni.il/Residents/Engineer/Pages/GIS.aspx.

2. איך ניתן להשתמש במאגרי מידע בסיומת SHP?

פורמט קבצי Shape הינו פורמט נתונים וקטוריים פופולארי עבור תוכנות ומערכות מידע גאוגרפיות (GIS). הוא פותח והוסדר על-ידי חברת ESRI כמפרט פתוח, על-פי רוב, עבור מידע בעל יכולת פעולה הדדית בקרב תוכנות ומוצרי GIS, ו-ESRI בפרט. פורמט Shape יכול לתאר באופן מרחבי מרכיבים וקטוריים כמו נקודות, קווים ופוליגונים, שמייצגים למשל מצלמות אבטחה, מבנים או מקלטים. לכל אייטם ישנם בדרך כלל תכונות שמתארות אותו, לצד המיקום, כמו שם, תיאור, כתובת ועוד. על מנת לפתוח ולהציג קבצים Shape יש להשתמש במערכת GIS כלשהי, כדוגמת ArcGIS, QGIS, AutoCAD וכד'. כמו כן, ניתן להשתמש בכלים חינמיים אונליין כגון http://mapshaper.org/.

3. ניסיתי לפתוח קובץ CSV והוא נפתח בג'יבריש. מה לעשות?

כדי לפתוח CSV בעברית באקסל יש לפעול לפי השלבים הבאים: 1. להוריד את קובץ ה-CSV למחשב 2. לפתוח מסמך אקסל חדש 3. לעבור ללשונית Data ("נתונים") 4. ללחוץ From Text ("מטקסט"), לבחור את קובץ ה-CSV וללחוץ על Import ("ייבא") 5. בחלון שייפתח ללחוץ Next ("הבא") 6. בחלון שנפתח לבחור את ה-Comma ("פסיק") כמפריד בין הערכים וללחוץ Next ("הבא") 7. ללחוץ על Finish ("סיום") ואז OK ("אישור")

4. יש מידע שהייתי רוצה לקבל מהעירייה והוא לא קיים / קיים חלקית בלבד, מה אפשר לעשות?

כרגע ניתן לפנות אלינו באמצעות קבוצת הפייסבוק הייעודית שנפתחה לטובה הפרויקט: https://www.facebook.com/groups/316432488804291/. במידה ואכן המידע עשוי להניב ערך, ובאפשרות העירייה לפתוח אותו לרשות הציבור הרחב, נשמח כמובן לעשות זאת.

5. אני רוצה למפות או לייצר בעצמי / עם חברים נתונים רלוונטיים עבור העיר, שיעלו לשימוש הציבור הרחב בפורטל, איך עושים זאת?

כרגע ניתן לפנות אלינו באמצעות קבוצת הפייסבוק הייעודית שנפתחה לטובה הפרויקט: https://www.facebook.com/groups/316432488804291/. במידה ואכן המידע שברצונך למפות עשוי להניב ערך, נשמח לסייע לך להוציא אל הפועל את פרויקט המיפוי.

6. יש בידיי מאגר נתונים שאני יצרתי ואני רוצה שיעלה לאתר לשימוש הציבור הרחב, איך עושים זאת?

כרגע ניתן לפנות אלינו באמצעות קבוצת הפייסבוק הייעודית שנפתחה לטובה הפרויקט: https://www.facebook.com/groups/316432488804291/. במידה ואכן המידע שברצונך למפות עשוי להניב ערך, נשמח להעלות אותו לפורטל וכמובן לתת לך קרדיט על כך.

7. אני רוצה להתעדכן בכל פעם שעולה מאגר חדש לאתר, איך עושים זאת?

כרגע ניתן לעשות זאת באמצעות קבוצת הפייסבוק הייעודית שנפתחה לטובה הפרויקט, ובה אנחנו מעלים עדכונים שוטפים: https://www.facebook.com/groups/316432488804291/. בהמשך, מתוכנן לעלות לפורטל אזור בו נעדכן לגביי המאגרים החדשים ביותר שעלו.

8. מי יכול להשתמש במידע?

כולם! עם זאת, מומלץ לעיין בתנאי השימוש המשפטיים: http://opendata.br7.org.il/pages/legal-terms.